Városlista
2026. március 2, hétfő - Lujza

Hírek

2021. Május 20. 06:00, csütörtök | Külföld
Forrás: Kriják Krisztina, az MTI tudósítója jelenti - illusztráció: mti

A jövő héttől megkezdik a tanulók tesztelését Szlovéniában

A jövő héttől megkezdik a tanulók tesztelését Szlovéniában

Megkezdik a tanulók önkéntes koronavírus-tesztelését a jövő héten Szlovéniában - közölte szerdán Janez Poklukar egészségügyi miniszter.

A tárcavezető kiemelte: első körben a középiskolások egy részének lesz erre lehetősége, egy héttel később pedig már a felső tagozatos általános iskolásoknak is.

A programot még április közepén jelentette be a kormány, mielőtt újra visszatértek a diákok az iskolapadokba, de késtek a tesztek beszerzésével. Ljubljana 300 ezer úgynevezett non-invazív Covid-19-tesztet rendelt, amellyel az orrüregből vett minták alapján is kimutatható a SARS-CoV-2 koronavírus, nem kell mélyebbről, az orrgaratból mintát venni.

Az öntesztelést minden hétfőn, tanítás előtt, otthon elvégezhetik a diákok - mondta Poklukar, hozzátéve, hogy a programot az említett iskolák igazgatói is támogatták. A tesztelés nem kötelező, de ajánlott - hangsúlyozta.

"Hajthatatlanok vagyunk abban, hogy már ebben az iskolaévben elindítsuk az öntesztelést a közép- és általános iskolákban, hogy készen álljunk a járványhelyzet esetleges súlyosbodására, őszre" - húzta alá a miniszter.

A ljubljanai kabinet hetente bírálja felül a járványügyi intézkedéseket. Szerdai ülésén pedig dönt azok meghosszabbításáról vagy enyhítéséről.

Szerdára 532 új fertőzöttet regisztráltak, s ezzel a járvány kezdete óta azonosított fertőzöttek száma meghaladta a 250 ezret. Az elmúlt napon öt beteg hunyt el, így a járvány halálos áldozatainak száma 4338-ra emelkedett. A koronavírusos betegek közül 368-an vannak kórházban, 110-en közülük intenzív osztályon.

A valamivel több mint kétmilliós országban védőoltást eddig 571 797-en kaptak, közülük 298 593-an már a második adagon is túl vannak. Ez az oltásra jogosult népesség 27,2, illetve 14 százaléka.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt napon ezer új fertőzöttet azonosítottak, ezzel a járvány kezdete óta számuk elérte a 351 997-et. Az elmúlt 24 órában 27-en haltak meg a fertőzés okozta Covid-19 betegség szövődményeinek következtében, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 7792-re emelkedett. Kórházban 1508 beteget ápolnak, közülük 163-an vannak lélegeztetőgépen.

A valamivel több mint négymilliós országban - Szlovéniához hasonlóan - az Európai Gyógyszerügynökség által engedélyezett oltóanyagokat használják. Eddig 1 078 103-an kaptak védőoltást, közülük 328 176-nak már a második adag vakcinát is beadták.

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 02. 10:00, hétfő | Külföld

Iráni konfliktus - Donald Trump: Irán új vezetése tárgyalni akar

Irán új vezetése tárgyalni akar - közölte Donald Trump amerikai elnök a The Atlantic című lapnak nyilatkozva vasárnap, és hozzátette, hogy ő ezt el is fogadta.

2026. Március 02. 07:23, hétfő | Külföld

Dróntámadás érte az amerikai bázist Erbílben, ahol magyar katonák is szolgálnak

Dróntámadás érte az iraki Kurdisztán székhelyén, Erbílben üzemelő amerikai bázis egyik lőszerraktárát vasárnap - közölte a Clash Report hírportál az X-en.

2026. Március 01. 14:00, vasárnap | Külföld

Lezárják a Hormuzi-szorost

Az iráni Forradalmi Gárda közölte szombaton, hogy lezárják a hajóforgalom elől a Hormuzi-szorost, amelyen a világ tengeri olajforgalmának mintegy ötöde halad át.