Hírek
2011. December 06. 07:56, kedd |
Külföld
Forrás: mno.hu/MTI
„A problémákat az afgánoknak kell megoldaniuk”

A korrupció és a kábítószer-kereskedelem elleni harc fokozására szólította fel az afgán elnököt hétfőn a német kancellár.
Angela Merkel a Bonnban kezdődött nemzetközi Afganisztán-konferencián felszólalva egyúttal további kormányzati erőfeszítéseket sürgetett a tálib lázadókkal való megbékélés érdekében. Németország ebben is segítséget tudna nyújtani Kabulnak – ígérte, hozzátéve: a problémákat azonban maguknak az afgánoknak kell megoldaniuk.
Hamid Karzai afgán elnök beszédében értésre adta: hazájának a külföldi csapatok távozása (2014) után még legalább tíz éven át szüksége lesz nemzetközi segítségre. Meggyőződését fejezte ki, hogy a bonni értekezletnek hosszú távon kedvező hatásai lesznek. Pár nappal a tanácskozás előtt Karzai arról beszélt, hogy hazájának évi ötmilliárd dollárnyi nemzetközi segítségre lehet szüksége a jövőben.
Az ENSZ főtitkára – a német kancellárhoz hasonlóan – a kábítószer-kereskedelem és a korrupció elleni harc szükségességét hangsúlyozta felszólalásában. Ban Ki Mun egyúttal arra figyelmeztette a NATO parancsoksága alatt álló nemzetközi rendfenntartó erőket (ISAF), hogy ne sodorják veszélybe ártatlan polgári lakosok életét. „Elfogadhatatlan, hogy a tálibok ártatlan civileket ölnek meg – jelentette ki a főtitkár. – Ez vonatkozik azonban az ISAF katonáira is. Arra van szükség, hogy az afgán nép valódi partnernek tekintse az ISAF-ot.”
A korábban felszólaló német külügyminiszter arról beszélt, hogy Németország kész 2014 után még egy évtizedig támogatni Afganisztánt. Guido Westerwelle emlékeztetett arra, hogy 2014-ig az összes külföldi harci egység elhagyja a közép-ázsiai országot. A nemzetközi közösség szerepvállalása azt követően Afganisztán újjáépítésére és fejlesztésére fog összpontosulni. Ezzel párhuzamosan a kabuli kormány reformokat hajt végre, és folytatja a tálibokkal való megbékélés folyamatát – hangoztatta a német diplomácia irányítója.
A bonni Petersbergen zajló tanácskozáson 85 ország mintegy ezer küldötte vesz részt. Távol maradt az értekezlettől az Afganisztánnal szomszédos Pakisztán, amelynek pedig döntő szerepe lehet az Afganisztán pacifikálását célzó erőfeszítésekben. Németország mintegy 5000 katonával vesz részt a stabilizálást célzó nemzetközi kontingens tevékenységében. Ezzel a harmadik legnagyobb kontingenst mondhatja magáénak az Egyesült Államok és Nagy-Britannia mögött.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 06. 20:00, vasárnap | Külföld
A szlovének több mint fele Horvátországban nyaralna az idén
A szlovének 71 százaléka tervez nyaralást az idén, és a válaszadók több mint fele Horvátországban üdülne - derült ki a Mediana közvélemény-kutató felmérésének vasárnap nyilvánosságra hozott eredményéből
2025. Július 06. 15:00, vasárnap | Külföld
Kína dömpingellenes intézkedéseket vezet be az unióból importált borpárlatokra
A kínai kereskedelmi minisztérium pénteken dömpingellenes intézkedéseket jelentett be az Európai Unióból származó borpárlatokra, mindezt az Európai Bizottsággal zajló kereskedelmi vita közepette.
2025. Július 04. 21:48, péntek | Külföld
Áram nélkül maradt pénteken délelőtt Csehország jelentős része
Áram nélkül maradt péntek délelőtt és kora délután Csehország jelentős része - közölte az országos villamos hálózatot felügyelő vállalat (CEPS).
2025. Július 04. 20:15, péntek | Külföld
Illegális bevándorlás - Donald Trump: a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal kivételt lehet tenni a kitoloncolások alól
Donald Trump kivételt helyezett kilátásba a mezőgazdasági vállalkozásoknál dolgozó migránsok esetében a kitoloncolások alól - az elnök ezt a szándékát Ohio államban tartott ünnepi beszédében jelezte.