Városlista
2026. március 6, péntek - Leonóra

Hírek

2022. Október 24. 13:22, hétfő | Életmód
Forrás: mti

Eldőlt: Jöhetnek 2024-től az egységes mobiltöltők az unióban!

Eldőlt: Jöhetnek 2024-től az egységes mobiltöltők az unióban!

Az Európai Unió Tanácsa véglegesen jóváhagyta az egységes töltőkről szóló irányelvet, amely szerint számos elektronikus eszközt, köztük a mobiltelefonokat, táblagépeket és digitális fényképezőgépeket C típusú USB-porttal kell ellátni 2024 végétől - erről tájékoztatott az uniós tanács hétfőn.

A jogszabály célja, hogy kevesebb hulladék keletkezzen az elektromos és elektronikus berendezésekből, a fogyasztók pedig a fenntarthatóságra figyelemmel választhassanak termékeket a kínálatból.

A jogszabály biztosítja, hogy ne kelljen majd minden készülékhez másik töltőt használni. A jogszabályi kötelezettség 2026 őszére a laptopokra is kiterjed majd.

Gyártótól függetlenül ugyanazzal a C típusú USB-porttal lesznek ellátva a legfeljebb 100 W teljesítményű, vezetékesen tölthető új mobiltelefonok, táblagépek, digitális fényképezőgépek, fej- és fülhallgatók, hordozható játékkonzolok, hangszórók, e-könyv-olvasók, billentyűzetek, egerek, hordozható navigációs rendszerek és laptopok.

A gyorstöltést támogató összes készülék esetében azonos lesz a töltési sebesség, a felhasználók így bármilyen kompatibilis töltővel ugyanolyan gyorsan fogják tudni feltölteni eszközeiket. Külön termékcímkén kell majd jelezni a töltési jellemzőket, hogy könnyebben meg lehessen állapítani, a foygasztók meglévő töltői kompatibilisek-e az új eszközzel. A megadott információk birtokában az is eldönthető lesz majd, hogy kell-e egy adott termékhez új töltőt vásárolni vagy sem. A meglévő töltőket így többen tovább használják majd.

Annak érdekében, hogy a fogyasztók pontosan tudják, mit vásárolnak, az irányelv piktogramot vezet be, amely mutatja, hogy az új eszközhöz tartozik-e töltő, illetve iránymutatást ad a töltési teljesítményre vonatkozóan.

Noha egyre népszerűbb, a vezeték nélküli töltést még nem harmonizálták az eszközök között. Annak érdekében, hogy ez a technológia is a legtöbb eszköz számára elérhetővé váljon, az Európai Bizottság a technológiai fejlődés alapján az elektronikus eszközök vezeték nélküli töltésének harmonizálásán fog dolgozni - tették hozzá.

A jogszabály a kihirdetését követő 20. napon lép hatályba. Az új szabályokat a hatálybalépésük után 24 hónappal kell alkalmazni.

Címkék: mobiltöltő, usb-c

Ezek érdekelhetnek még

2026. Március 05. 15:00, csütörtök | Életmód

30 százalékkal nőtt a barlangok látogatottsága az elmúlt évtizedben

A 2014-ben elindított Barlangoljunk! kezdeményezés eredményeként 30 százalékkal nőtt a barlangok látogatottsága Magyarországon -

2026. Március 05. 13:00, csütörtök | Életmód

A Wizz Air jövő vasárnapig nem indít járatot Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba

Jövő vasárnapig biztosan nem indít járatot a Wizz Air Izraelbe, Dubajba, Abu-Dzabiba és Ammánba sem - közölte a Wizz Air szerdán az MTI-vel.

2026. Március 03. 14:00, kedd | Életmód

A One Magyarország rendkívüli roaming kedvezményt biztosít ügyfeleinek a Közel-Keleten március 7-ig

Rendkívüli roaming kedvezményt biztosít február 28. és március 7. között ügyfeleinek a One Magyarország a Közel-Keleten - közölte a telekommunikációs vállalat hétfőn az MTI-vel.