Városlista
2024. május 10, péntek - Ármin

Hírek

2014. Augusztus 09. 05:00, szombat | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Elhullhatnak a hazai lízingcégek

Elhullhatnak a hazai lízingcégek

Az őszre várható devizahiteles jogszabály várhatóan alaposan felforgatja majd a lízingpiacot, mivel az előrevetített költségektől jó eséllyel nagy számban fognak, elsősorban kicsi, hazai vállalkozások bedőlni. Az iparág jelenleg 100 milliárdos veszteségre számít. A lízingcégek 300 ezer devizahiteles szerződést kezelnek - írja a Napi Gazdaság.

A lízingszövetség korábban közleményben fejezte ki, hogy nem tartja tisztességtelennek az eddig megkötött devizaszerződéseket. A tagvállalatainknak kötelességük a betétesek érdekeit és értékeit védeni, ezért vélhetően sok vállalat fog bíróságra menni – mondta Lévai Gábor, a szervezet főtitkára.

Korábban 100 milliárdosra becsülték azt a veszteséget, amit a lízingcégek várhatóan elszenvednek a devizaszerződések jogszabályi rendezésével. A jegybank által megjelentetett árfolyamrés számítási képlet alapján eddig nem változtattak az előrejelzéseken, Lévai szerint ez elsősorban akkor történhet meg, ha már látszik az ügyfelekkel való elszámolás pontos szabályozása.

Az a tervezet, amibe eddig nem nyílt lehetőségük a lízingcégeknek beleszólniuk. „Többször jeleztük, hogy nagyon szívesen járulnánk hozzá az őszi devizahiteles elszámolás pontos kialakításához. Eddig semmilyen reakció nem érkezett a kormány részéről.”

A lízingszövetség egyik fő érve, hogy a lízingszolgáltatás jellegéből adódóan a vállalatoknak nem is volt lehetőségük jegybanki középárfolyamon devizához jutni, így esetükben az árfolyamrés alkalmazása valós költség, tehát nem tisztességtelen annak megfizettetése.

A szövetség tagjai a nyilvántartás szerint 300 ezer deviza alapú lakossági szerződést kezelnek, a vállalatok körülbelül fele-fele arányban hazai és nemzetközi hátterűek. Lévai szerint a devizahiteles ügyek rendezése miatt várhatóan a kicsi, hazai, magánkézben lévő cégek fognak bedőlni nagyobb számban. A nagyvállalatok esetében a tulajdonos még képes lehet a veszteségeket finanszírozni, de ez a kis cégeknél nem opció.

Ezek érdekelhetnek még

2024. Május 09. 13:28, csütörtök | Belföld

Gulyás Gergely: Magyarország érdeke, hogy minél több kínai beruházás érkezzen

Magyarország érdeke, hogy minél több kínai beruházás érkezzen az országba - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter a csütörtöki Kormányinfón, Budapesten.

2024. Május 09. 09:39, csütörtök | Belföld

Orbán Viktor fogadta az állami látogatásra Magyarországra érkező kínai államfőt

Orbán Viktor miniszterelnök és felesége, Lévai Anikó szerda este a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren fogadta Hszi Csin-pinget, a Kínai Népköztársaság elnökét és házastársát

2024. Május 08. 15:10, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: a Jaguar kulcsszerepet szán a budapesti fejlesztőközpontjának

A Jaguar kulcsszerepet szán a budapesti fejlesztőközpontjának a következő évek globális fejlesztési stratégiájában - írta a külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán.

2024. Május 08. 10:19, szerda | Belföld

Szijjártó Péter: egyre több magyar vállalat lép be a kínai piacra

Egyre több magyar vállalat lép be a kínai piacra, egyre több magyar vállalat kereskedik kínai partnerekkel, nő a turisztikai forgalom és egyre több hallgatót fogadnak kölcsönösen egyetemeink