Városlista
2025. augusztus 3, vasárnap - Hermina

Hírek

2011. Október 22. 10:17, szombat | Helyi
Forrás: mti

Először színpadon az Értelem és érzelem a veszprémi Petőfi Színházban

Először színpadon az Értelem és érzelem a veszprémi Petőfi Színházban

Először állítják színpadra Magyarországon Jane Austen regényének adaptációját; az Értelem és érzelem című darabot a veszprémi Petőfi Színházban október 21-én, pénteken mutatták be.

A magyarországi bemutató alkalmából tartott sajtótájékoztatón Oberfrank Pál, a veszprémi színház igazgatója elmondta: Deres Péter dramaturg munkájának köszönhetően izgalmas és szép színpadi teret "kaptak" a nézők és a színészek is az előadásnak. A sajátos színműben komoly szerep jut a technikának, a projektorokkal és a vetítéssel különös és egyedülálló élményt nyújtanak a nézőknek - tette hozzá.

Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a másik ismert Austen-regény, a Büszkeség és balítélet Karinthy színházi bemutatóján - amelyben Kéri Kitty is szerepelt - felismerték, hogy milyen lehetőségeket rejt az írónő regényei teremtette világ. Azért esett a választásuk az Értelem és érzelem című regényre, mert az a világon az egyik legolvasottabbnak számító regény, és feldolgozása nagy érdeklődésre tarthat számot. Szólt arról is, hogy az eredeti műtől a színpadi változat nem tér el, a munka legnagyobb részét a sokhelyszínes és sokszereplős darab szerkesztése, dramatizálása adta.


Valló Péter, a darab Kossuth- és Jászai-díjas rendezője arról beszélt, hogy a színházi viszonyrendszernek megfelelő darabot sikerült létrehozniuk a nagyregényből. A "női regényhez" kultúrtörténeti utazást "mellékelnek", mert a technikának köszönhetően korabeli angol festők képeivel és angol zenékkel, illetve a kosztümökkel is a korszellemet idézik meg. A kultuszregény színpadi változatának hangvétele inkább anekdotikus és nem dramatikus - tette hozzá. A rendező célja a nem színpadra készült regényt új rendszerben elmesélni, újfajta vizualitás alkalmazásával - mondta Valló Péter, hozzátéve, hogy a vetítőgépeket nem lehetett instruálni.

A darabban Kéri Kitty és Trokán Anna testvéreket játszanak, előbbi az értelmet megtestesítő Elinort, míg utóbbi az életét maximális érzelmekkel megélő Mariannt alakítja. Kéri Kitty az epikus mű próbáját filmforgatáshoz hasonlította, ahol a veretes mondatokat igyekeznek "pesties flaszterhangon" visszaadni.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 24. 07:25, csütörtök | Helyi

95 907-en nyertek felvételt a magyar felsőoktatásba

Az elmúlt másfél évtized legsikeresebb felvételije az idei, 95 907-en nyertek felvételt a sikeres, megújult magyar felsőoktatásba

2025. Augusztus 02. 08:59, szombat | Sport

Magyar Nagydíj - Norris a leggyorsabb a második szabadedzésen is

Az első gyakorláshoz hasonlóan a második szabadedzésen is Lando Norris, a McLaren brit versenyzője volt a leggyorsabb a 40. Forma-1-es Magyar Nagydíj pénteki napján.

2025. Augusztus 02. 08:57, szombat | Belföld

Pride: Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergelyt a Budapest Büszkeség rendezvény szervezése ügyében

Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergely főpolgármestert a Budapest Büszkeség (Budapest Pride) rendezvény szervezése ügyében pénteken Budapesten.

2025. Augusztus 02. 08:55, szombat | Külföld

Donald Trump atomtengeralattjárókat vezényelt új pozícióba Dimitrij Medvegyev napokban tett kijelentésére reagálva

Donald Trump amerikai elnök atommeghajtású tengeralattjárókat vezényelt új pozícióba pénteken, reagálásként Dimitrij Medvegyev napokban tett kijelentésére.