Hírek
2012. Március 01. 07:05, csütörtök |
Belföld
Forrás: STOP / MTI
Folyik a Malév felszámolása, a vagyon nem lesz elég a hitelezők kielégítésére

Folyik a Malév február 14-én megkezdett felszámolása, a vagyon feltérképezése és a lehetséges források feltárása.
A vizsgálatok jelenlegi szakaszában biztosnak látszik, hogy az összes hitelezői igényre a cég vagyona nem nyújt fedezetet - tájékoztatta a Malév szerdán az MTI-t.
Az írásban kapott tájékoztató úgy fogalmaz: "a vizsgálatok jelenlegi szakaszában az már bizonyos, hogy a cég vagyona, mint azt már korábban is említésre került, várhatóan nem nyújt fedezetet a hitelezői igények teljes körű kielégítésére".
A március első napjaiban esedékes februári bérkifizetés a Malév munkavállalói számára rendben és határidőre megtörténik - hangsúlyozta a Malév.
Az utasok kárigényeinek rendezése a csődtörvényben meghatározott rend szerint folyik. A felszámoló intézet folyamatosan gyűjti az igényeket, nyilvántartásba veszi, majd ezt követően hitelezői kategóriába rendezi és erről hivatalos értesítést küld a bejelentőknek. A Malév-jeggyel rendelkező magánszemélyeknek a repülőjegy vásárlásból, illetve a légi személyszállítási szerződésből eredő igényei - a törvény alapján - a hitelezők kielégítési sorrendjében a negyedik helyen állnak.
A csődtörvény szerint ha a társaság felszámolási vagyona nem fedezi az összes hitelezői igényt, akkor a vagyonból először a felszámolási költséget, majd a zálogjoggal biztosított hitelezői követeléseket, ezt követően pedig a tartásdíj és járadék jellegű követeléseket kell kielégíteni. Az ezután fennmaradó vagyonból - amennyiben ilyen még van - elégítik ki a többi hitelezőt a követeléseik arányában.
A Malév az MTI-nek írásban adott tájékoztatójában emlékeztet arra, hogy a hitelezőknek a felszámolási eljárás kezdetétől számított 40 napon belül kell bejelenteniük a felszámolónak a légitársasággal szembeni követelésüket. A felszámoló a bejelentést nyilvántartásba veszi, majd hitelezői kategóriába sorolja, s erről az eljárásról a hitelezőt minden esetben értesíti.
A felszámolásba került légitársaság ismét felhívja a figyelmet arra, hogy az utazási irodáknál vásárolt repülőjegyek esetében a kárigény benyújtásának határideje március 2., míg a bankkártyával vásárolt repülőjegyek esetében a kártyakibocsátó bank hivatott a vásárlók kárigényét kielégíteni, így ebben az esetben az igényt ide, és nem a légitársasághoz kell benyújtani.
A felszámolás folyamatáról a légitársaság továbbra is rendszeresen tájékoztatást ad honlapján.
A HungaroControlt nem veszélyezteti a Malév leállása
A Malév leállása hátrányosan érinti, de nem veszélyezteti a HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. gazdálkodását, stratégiai terveit és fejlesztéseit, mert a forgalom közel 90 százaléka nem a csődbe jutott magyar nemzeti légitársaságtól származott - válaszolta Szőke Katalin, a HungaroControl kommunikációs vezetője az MTI kérdésére.
A Malév a legfontosabb partnere volt az állami tulajdonú HungaroControlnak - jegyezte meg a kommunikációs vezető, hozzáfűzve, hogy a bevételek döntő hányadát a nemzetközi légi forgalom többi szereplőjének díja jelentette eddig is.
A HungaroControl hosszú távon nem számít jelentős bevételkiesésre - tette hozzá.
A HungaroControl nem számít bevételkiesésre azért sem, mert közvetlenül nincs kapcsolatban a légitársaságokkal. A légtérhasználat díját az Eurocontrol közvetítésével kapják meg a többi légiforgalmi szolgálathoz hasonlóan. Ez az európai rendszer bizonyos fokú védettséget nyújt a légi navigációs szolgálatok számára számos külső kockázati tényezővel szemben. Így van ez a Malév leállása miatt is. Egyébként a légtérhasználatban kevéssé érezhető a Malév kiesése, mert a piacára szinte azonnal bevonultak más légitársaságok - magyarázta Szőke Katalin.
A kommunikációs vezető elmondta azt is, hogy a HungaroControl menedzsmentje felkészülten kezeli a Malév kiesével járó helyzetet, és folyamatosan figyelemmel kíséri a Malévval kapcsolatos történéseket.
MTI / STOP
Ezek érdekelhetnek még
2025. Augusztus 03. 08:56, vasárnap | Belföld
Orbán Viktor: nem vállalom azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért
Azt a felelősséget, hogy akár csak egyetlen fiatal is meghaljon Ukrajnáért, nem szeretném vállalni, és nem is fogom – jelentette ki a miniszterelnök szombaton Esztergomban az MCC Feszten.
2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld
Duna House: az Otthon Start program megmozgatja az ingatlan- és hitelpiacot is
A nyári hónapokra jellemző, visszafogottabb aktivitással telt a július a hazai ingatlanpiacon, az Otthon Start program hatása viszont gyorsan meglátszott az érdeklődések növekedésében - közölte a Duna House pénteken.
2025. Augusztus 03. 08:55, vasárnap | Belföld
MOHU: a forgalommal arányosan változik a visszaváltási rendszer kezelésiköltség-számítása
A forgalommal arányosan változik a visszaváltási rendszerben a kezelési költségek számítása, a módosítás újabb kereskedőket ösztönözhet a csatlakozásra
2025. Augusztus 02. 08:57, szombat | Belföld
Pride: Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergelyt a Budapest Büszkeség rendezvény szervezése ügyében
Gyanúsítottként hallgatták ki Karácsony Gergely főpolgármestert a Budapest Büszkeség (Budapest Pride) rendezvény szervezése ügyében pénteken Budapesten.