Városlista
2025. július 6, vasárnap - Csaba

Hírek

2013. Május 01. 11:24, szerda | Külföld
Forrás: MTI

Kiengedték a börtönből Románia egyik leghírhedtebb üzletemberét

Kiengedték a börtönből Románia egyik leghírhedtebb üzletemberét

Kiengedték a börtönből szerdán Sorin Ovidiu Vantut, Románia egyik leghírhedtebb üzletemberét, miután letöltötte egyéves börtönbüntetést.

Vantut tavaly júniusban ítélték el jogerősen, miután egykori kiterjedt médiabirodalmának "gyöngyszeme", a Realitatea hírtelevízió nehéz anyagi helyzetbe került. Megmentése érdekében 2010-ben Sebastian Ghita üzletemberrel társult, de kettejük üzleti viszonya megromlott, miután összevesztek a televízió működtetésén, és ekkor Vantu halálosan megfenyegette üzlettársát. A bíróság emiatt találta vétkesnek, és rótt ki rá egy év szabadságvesztést. Vantu többször is megpróbált határidő előtt szabadlábra kerülni, de beadványait - a legutóbbit márciusban - elutasította a bíróság.
Az üzletember ellen jelenleg több büntetőjogi vizsgálat van folyamatban. Tavaly októberben első fokon két év letöltendő börtönbüntetésre ítélték bűnpártolás miatt. Abban találták vétkesnek, hogy pénzelte a hatóságok elől rejtőzködő Nicolae Popát, akit az ország egyik leghírhedtebb pilótajátéka miatt elítéltek.
A Fondul National de Investitii (FNI) befektetési alap csődbe juttatásáért egyelőre Popát és több bűntársát ítélték el jogerősen – Popát azóta már börtönbe zárták –, de a vádhatóság gyanúja szerint az elítéltek valójában Vantu parancsára cselekedtek. Az ügyészség szerint ő is felelős mintegy 300 ezer román kisbefektető megkárosításáért. A pilótajáték 2000-ben ment csődbe, azóta Vantu ellen is vizsgálódott már az ügyészség, de nem találta vétkesnek. 2011-ben viszont újraindult az ellene folyó nyomozás.
Vantu Románia egyik leggazdagabb üzletembere, vagyonát 2009-ben félmilliárd euróra becsülték. Az üzletember jelentős politikai befolyásra tett szert médiabirodalma révén. Traian Basescu államfő az elmúlt nyolc évben többször "oligarchának" nevezte és megvádolta azzal, hogy megvásárolta politikusok és hivatalnokok befolyását. Vantu és médiabirodalma a 2009. évi elnökválasztás előtt nyíltan Basescu ellen kampányolt, sikertelenül.

Ezek érdekelhetnek még

2025. Július 06. 20:00, vasárnap | Külföld

A szlovének több mint fele Horvátországban nyaralna az idén

A szlovének 71 százaléka tervez nyaralást az idén, és a válaszadók több mint fele Horvátországban üdülne - derült ki a Mediana közvélemény-kutató felmérésének vasárnap nyilvánosságra hozott eredményéből

2025. Július 06. 15:00, vasárnap | Külföld

Kína dömpingellenes intézkedéseket vezet be az unióból importált borpárlatokra

A kínai kereskedelmi minisztérium pénteken dömpingellenes intézkedéseket jelentett be az Európai Unióból származó borpárlatokra, mindezt az Európai Bizottsággal zajló kereskedelmi vita közepette.

2025. Július 04. 21:48, péntek | Külföld

Áram nélkül maradt pénteken délelőtt Csehország jelentős része

Áram nélkül maradt péntek délelőtt és kora délután Csehország jelentős része - közölte az országos villamos hálózatot felügyelő vállalat (CEPS).

2025. Július 04. 20:15, péntek | Külföld

Illegális bevándorlás - Donald Trump: a mezőgazdaságban dolgozó migránsokkal kivételt lehet tenni a kitoloncolások alól

Donald Trump kivételt helyezett kilátásba a mezőgazdasági vállalkozásoknál dolgozó migránsok esetében a kitoloncolások alól - az elnök ezt a szándékát Ohio államban tartott ünnepi beszédében jelezte.