Hírek
2020. Május 01. 06:18, péntek |
Belföld
Forrás: mti/illusztráció: pixabay
Lecsillapodott az utazások lemondási hulláma
Lecsillapodott az utazások húsvét előtti időszakban tapasztalt lemondási hulláma, az utasok kivárnak - mondta Molnár Judit, a Magyar Utazási Irodák Szövetségének (MUISZ) elnöke az MTI érdeklődésére csütörtökön.
A magyarországi irodák a nyári és őszi időszakra 40 ezer főt is meghaladó foglalási állománnyal rendelkeznek. Érezhető, hogy aki eddig nem mondta le utazását, az reménykedik a helyzet normalizálódásában, döntésével még kivár, azt az éppen aktuális helyzettől teszi majd függővé - mondta.
Kitért arra, hogy az utazási irodák változatlanul nincsenek könnyű helyzetben. Az utasok befizetett pénzét az irodák továbbfizették a szolgáltatásokat közvetlenül nyújtóknak, légitársaságoknak, szállodáknak, hajótársaságoknak. A szolgáltatások többsége azonban a járvány miatt a tavaszi időszak óta ellehetetlenült. A jogszabály szerint, ha egy utazás ellehetetlenül, az irodáknak 14 napon belül vissza kellene fizetniük az utasoknak a befizetett összeget, ugyanakkor az irodák által befizetett pénzt a szolgáltatók, a légitársaságok, szállodák maguknál tartják, a pénz helyett legalább egy évig felhasználható vouchereket adnak ki.
Molnár Judit példaként említette, hogy a francia, a holland, az olasz, a görög, a litván és a spanyol kormány döntése szerint légitársaságaik 12 hónapig érvényes vouchereket adhatnak ki. Majd a 12 hónap letelte után még további három hónapjuk van arra, hogy ha az utas nem használta fel azt, akkor készpénzben vagy átutalással visszafizessék.
Nehéz a helyzet: az utasok az irodáknál panaszkodnak a pénzvisszafizetés elmaradása miatt, pedig az irodától olyan pénzt követelnek, amely nincs náluk. Az irodák jelen pillanatban az utasok pénzéért harcolnak, amit eredetileg épp az utasok megbízásából és érdekében utaltak tovább depozitként - mondta a MUISZ elnöke.
A szövetség ezért olyan jogszabály-módosító javaslatot terjesztett elő a kormányzatnak, hogy a kialakult patthelyzetre tekintettel a magyarországi utazási irodák is adhassanak ki 12 hónapig felhasználható vouchert az utasoknak. Molnár Judit reményét fejezte ki, hogy a jogszabály-módosítás mihamarabb megszületik, amivel elkerülhető a tömeges fizetésképtelenség az utazási irodáknál.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 29. 07:33, szerda | Belföld
Ukrajnaellenes szövetséget hozna létre Szlovákia, Csehország és Magyarország
Magyarország meg akarja erősíteni politikai szövetségeit Brüsszelben, és azon dolgozik, hogy Csehországgal és Szlovákiával összefogva szövetséget hozzon létre az Európai Unióban, hogy megállítsa Brüsszel ukránpolitikáját
2025. Október 29. 07:30, szerda | Belföld
Gulyás Gergely szerint az Európai Bizottság mindent megtesz a jelenlegi kormány eltakarításáért
2025. Október 29. 07:30, szerda | Belföld
Orbán Viktor: nemcsak megvédjük, hanem folyamatosan emeljük a nyugdíjakat
Nemcsak megvédjük, hanem folyamatosan emeljük a nyugdíjakat - írta Orbán Viktor miniszterelnök a Facebook-oldalán közzétett bejegyzésében kedden este.
2025. Október 28. 07:32, kedd | Belföld
Ismét sürgeti az árrésstop kivezetését a kereskedelmi szövetség
Az élelemiszer árak március óta 5 százalék alatti ütemben nőnek, szeptemberben pedig az éttermi árakkal kiegészített infláció is 4,7 százalékra mérséklődött.
