Hírek
2018. Augusztus 04. 08:27, szombat |
Belföld
Forrás: mti - fotók: pixabay
Nehezen tudnak védekezni a termesztők a nagy meleg ellen
Korszerű technológiával, fajtaválasztással és bőséges öntözéssel is csak nehezen tudnak védekezni a zöldség- és növénytermesztők a nagy meleg ellen, hogy megakadályozzák a minőségromlást
- közölte a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács elnöke az MTI megkeresésére.
Ledó Ferenc elmondta, hogy a 30 Celsius-fok feletti hőmérséklet a zöldségek közül a zöldborsóra, a salátafélékre, és egyes káposztafélékre jelenti a legnagyobb veszélyt.
Rámutatott, hogy a paprikánál a 30-35 fok feletti tartós nappali és 20 fok feletti éjszakai hőmérséklet nemcsak a termés mennyiségére, hanem a minőségére is hatással lehet, így több görbe paprika jelenhet meg a piacon.
Hajtatott paprikát az országban évente 1500-1600 hektáron termesztenek fóliában, ahonnan 170-180 ezer tonnás termésre számítanak, emellett a termesztők 600-650 hektárról 21-23 ezer tonna szabadföldön termesztett paprikát takaríthatnak be.
Becslések szerint hajtatott paradicsomból az idén 360-370 hektáron 120-125 ezer tonna teremhet. Fő fajtatípus a fürtös, de egyre többen termelnek koktélparadicsomot is. A számítások szerint szabadföldön termesztett paradicsomból mintegy 1800 hektárról 125-130 ezer tonnát takaríthatnak be a termelők az idén, azonban a mennyiség függ az időjárás alakulásától - tette hozzá.
Megjegyezte, hogy szárazság idején a zöldségtermő terület 70-75 százalékán öntözéssel pótolható a hiányzó víz. Igaz, az öntözőberendezések mintegy fele régi és elavult, ezért a hatékonyság növelése érdekében szükség lenne a cseréjükre. Új öntözőrendszer kialakítása hektáronként 2-3 millió forintba kerül, míg a korszerűsítés öntözőtípustól függően 0,5-3 millió forintba. A gazdák 70-75 százaléka öntöz szabadföldi zöldségeket, míg gyümölcsöket a termesztők 20-25 százaléka.

A szervezet elnöke kiemelte, hogy a most érő gyümölcsök közül a hőségre legérzékenyebb a szeder, a legkevésbé a csonthéjasokat veszélyezteti, így az őszibarackot, mandulát, kajszit. Ha a hőség vízhiánnyal párosul, a termésmérettel is gondok lehetnek, ez még a jövő évi termést is kedvezőtlenül befolyásolhatja.
Ledó Ferenc emlékeztetett arra, hogy az idén a szélsőséges időjárás több gyümölcsre kedvezőtlenül hatott. A márciusi fagy súlyos károkat okozott például a kajszibaracktermésben, amely a korábbi években 30-35 ezer tonna volt, az idén pedig a 10 ezer tonnát sem éri el. A jelentős fagykárok miatt a tavalyi termés 55-60 százaléka várható az őszibarackból, a cseresznyetermést minőségi romlás érte.
Dióból átlagtermés várható az idén, míg szilvából rekordközeli, mintegy 65 ezer tonnát becsülnek a gazdák, és az átlagosnál több, 35-40 ezer tonna körte is teremhet. Emellett 750-800 ezer tonna alma várható, amely az elmúlt évek egyik legnagyobb mennyisége - tette hozzá Ledó Ferenc.
Hangsúlyozta, hogy a márciusi fagyokat leszámítva az időjárás nem okozott olyan károkat, hogy amiatt magasabb zöldség- és gyümölcsárakkal kelljen számolni. A hőség a termés minőségére kedvezőtlen, az árakat azonban egyelőre nem befolyásolja. Az árak piaconként és naponta eltérnek.
A terméktanács honlapján közzétett legfrissebb kínálati árak szerint a Budapesti Nagybani Piacon a paprika kilogrammonként 290-330 forint között van, a paradicsom 250-275 között. A gyümölcsök közül a szilva ára kilogrammonként 150-250 forint között mozog, a szeder 900-1250, míg a nyári alma kilogrammonként 220-280 forintba, a nyári körte 400-450 forintba kerül.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Október 30. 07:34, csütörtök | Belföld
Miniszteri biztos: országszerte folyik a vasútállomások felújítása
2025. Október 30. 07:29, csütörtök | Belföld
Orbán Viktor: megindítjuk a háborúellenes országjárást
Megindítjuk a háborúellenes országjárást - erről posztolt Orbán Viktor miniszterelnök szerdán a Facebook-oldalán.
2025. Október 29. 07:33, szerda | Belföld
Ukrajnaellenes szövetséget hozna létre Szlovákia, Csehország és Magyarország
Magyarország meg akarja erősíteni politikai szövetségeit Brüsszelben, és azon dolgozik, hogy Csehországgal és Szlovákiával összefogva szövetséget hozzon létre az Európai Unióban, hogy megállítsa Brüsszel ukránpolitikáját
