Hírek
2012. Április 05. 07:11, csütörtök |
Belföld
Forrás: mno / MTI
Rengeteg hajléktalan él közterületen
Több mint két és fél ezer hajléktalan élhet közterületen Magyarországon – közölte a Menhely Alapítvány kuratóriumának elnöke...
A hajléktalanok körében végzett február 3-i felmérés előzetes adatairól beszámoló szerdai budapesti sajtótájékoztatón.
Győri Péter elmondta, hogy a gyorsjelentés szerint 8641 hajléktalan vett részt a kérdőíves felmérésben.
Közölte, az adatfelvétel nem terjedt ki minden hajléktalan emberre, hiszen nem érnek el mindenkit, és nem is mindenki válaszol a kérdésekre. Tehát az utcai szolgálatok sokkal több hajléktalanról tudnak, mint ahányat meg tudtak kérdezni a felmérés során – magyarázta.
Azt tudják – mondta –, hogy 2500 ember biztosan a közterületen él, de azt nem lehet tudni, hogy mennyivel többen töltik az éjszakájukat az utcán. A felméréssel az általuk ismert hajléktalanok körülbelül 60 százalékát tudták megközelíteni – jegyezte meg Győri Péter. Elmondta, a február 3-án megkérdezett 8641 hajléktalan közül 6302-en szállón, 2339-en közterületen válaszoltak a feltett kérdésekre.
Február 3-án az utcai szolgálatok jelentései alapján Budapesten 1200 ember aludt közterületen. A felmérésben 876 utcán lévő hajléktalant tudtak megkérdezni. Vidéken 1463 utcán élő ember válaszolt a feltett kérdésekre.
Egészében a szállókon élők 60 százaléka – 6302 ember – vett részt a felmérésben. A felmérés eredményei alapján ezeknek az embereknek az élethelyzetéről részletes adatokkal rendelkeznek majd – fűzte hozzá.
Győri Péter beszélt arról is, hogy a hajléktalanok egyharmada Budapesten, kétharmada vidéki városokban lelhető fel. Az elmúlt négy évben mindig is azt tapasztalták, hogy a vidéki városokban összességében több hajléktalan ember él, mint Budapesten – fűzte hozzá.
Mint mondta, a felmérés szerint erre az évre is „csökkent a fedél nélkül élők száma”; Budapesten már három éve, vidéken már két éve csökken. Ennek okai között sorolta fel a felmérés készítésekor tapasztalt rendkívüli nagy hideget, a szociális programokat és a katasztrófavédelmi intézkedéseknek köszönhetően megnyílt szükségmenhelyeket.
Győri Péter szerint a csökkenés annak is betudható, hogy hónapok óta retorziós intézkedések voltak ezzel az élethelyzettel szemben, tehát szabálysértési eljárást lehetett indítani", és ennek hatására többen „elrejtőzhettek”. „Azonban még ezen a leghidegebb éjszakán is több mint 2500 ember fedél nélkül aludt” – mondta. Rámutatott arra is, hogy az elmúlt öt évben végzett február 3-i felmérések során 25 ezer embert kérdeztek meg, ami azt jelenti, hogy ezen idő alatt legalább ennyi embert „megérinthetett a hajléktalanság”.
Elmondta, a hivatalos adatok szerint Magyarországon mintegy tízezer, a hajléktalanoknak fenntartott férőhelyet működtet az ellátórendszer. Ebből 5600 átmeneti szállón található, 4600 éjjeli menedékhely, ezek nagyjából fele-fele arányban oszlanak meg a főváros és a vidéki települések között.
Szabó Andrea, a Február harmadika munkacsoport tagja elmondta: idén 54 vidéki város vett részt a felmérésben, korábban 12-15 település hajléktalanellátásáról voltak adatok. Az újonnan bevont településekről mintegy 1500 kérdőív érkezett be – fűzte hozzá.
A felmérést, amelyben több hajléktalanokat ellátó szervezet vesz részt, 1999 óta végzi a Február harmadik munkacsoport, minden év február 3-án.
Győri Péter szólt arról is, hogy a hajléktalanok téli ellátása április 15-én ér véget, ekkor szűnnek meg időszakos férőhelyek. A katasztrófavédelmi intézkedéseknek köszönhetően létrejött befogadóhelyeket március közepéig lehetett igénybe venni – jegyezte meg.
MTI / mno
Ezek érdekelhetnek még
2025. Július 05. 20:27, szombat | Belföld
MÁV-csoport: további vonalakon bővül az éjszakai közlekedés a metrók üzemidő-bővítéséhez kapcsolódva
A MÁV-csoport több vasútvonalon új járatokat indít, illetve módosítja a menetrendet, szombattól bővíti az éjszakai szolgáltatást.
2025. Július 05. 14:10, szombat | Belföld
NGM: a magyar üzemanyagárak a háborús feszültség ellenére továbbra is kedvezőbben alakulnak a szomszédos országokhoz képest
Az izraeli-iráni konfliktus lezárultával, az átmeneti megugrást követően a hazai és szomszédos üzemanyagárak is csökkenni kezdtek;
2025. Július 05. 11:02, szombat | Belföld
Axiom-4 - Kapu Tibor: egy csoda részese vagyok
Isteni élmény volt részese lenni a Grace űrhajó felbocsátásának, és az azóta eltelt valamennyi nap egy csoda, beleértve azt is, amikor először megpillantottuk a Földet
2025. Július 04. 18:39, péntek | Belföld
Orbán Balázs: indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy Magyarország nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását
Indul az ukrán bosszúhadjárat amiatt, hogy hazánk nem támogatja Ukrajna EU-csatlakozását - jelentette ki a miniszterelnök politikai igazgatója csütörtökön Facebook-oldalán