Hírek
2011. November 17. 12:02, csütörtök |
Helyi
Forrás: VMRFK
Töretlen az idős bűnmegelőzési kortárssegítő program lendülete Veszprém megyében

Aktuális ismeretekkel látták el a résztvevőket és beszámoltak konkrét esetekről, amikor a kortárssegítők jelzésének köszönhetően hiúsult meg bűncselekmény, vagy érkezett gyanús személyekkel kapcsolatos bejelentés.
2011. április 15-én indította útjára a Veszprém Megyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztálya a Veszprém Megyei Kormányhivatal Igazságügyi Szolgálatával és a jelentősebb megyei érdekképviseleti szervezetekkel együttműködve idős kortárssegítő programját, melynek célja a korosztály legkiszolgáltatottabb tagjai sértetté válásának megelőzése, elsősorban a trükkös lopások és a házalással elkövetett csalások terén. Az országosan is egyedülálló program lényege, hogy maguk az idősek is tegyenek/tehetnek a kortársaik sérelmére elkövetett bűncselekmények megelőzése érdekében. Mégpedig úgy, hogy napi életvitelük során prevenciós tanácsokat, kiadványokat, ismereteket adnak át a környezetükben élő időseknek.
A megfelelő ismereteket a Bűnmegelőzési Osztály által tartott képzésük biztosította számukra, emellett folyamatosan is ellátja őket az aktuális, új információkkal. Az arra alkalmas jelöltek közül mintegy 100 kortárssegítő kezdte meg munkáját megyénkben. Óriási előnyük, hogy életkoruk alapján a potenciális áldozatokkal megtalálják a közös nyelvet, így hatékonyan közvetíthetik a prevenciós tanácsokat, átadhatják az áldozattá válás megelőzésével, és az áldozatsegítéssel kapcsolatos információkat, felhívhatják a település rendőrének, vagy az érintett rendőrkapitányság megelőzési előadójának figyelmét a veszélyeztetettségre. Kapcsolatot tartanak a körzeti megbízottal, és minden olyan települési szereplővel, aki az idősek védelmében szerepet vállalhat. Az idős bűnmegelőzési kortárssegítő a területen folyamatosan jelen van, terv szerint rendszeresen felkeresi a település idős lakosságát, és prevenciós tanácsokat ad át, frissít fel, de napi élete során, akár „útközben is megelőzhet”.
Minden program esetében elengedhetetlen a folyamatos nyomon követés, gondozás, a visszajelzések és a tapasztalatok értékelése. Ennek megfelelően a Bűnmegelőzési Osztály elvégezte a program első értékelését. A tapasztalatok alapján elmondható, hogy a program beindult a kortárssegítők némelyike saját kezdeményezésekbe kezdett, egy részük rendszeres prevenciós munkát végez. Kitűnő kapcsolatot alakítottak ki a körzeti megbízottakkal, előadásokra kérték fel a település rendőreit. Néhányuk a túlterheltség miatt megpróbált falujában további önkénteseket toborozni. Aktív szerepet játszottak a település életében, minden az időseket fenyegető jelenségre odafigyeltek, és volt olyan, aki célratörően és lelkesen szervezte meg kortársai mozgósításával a falu védelmét. Nagyon beszédesek az egyik kortárssegítő levelében leírtak:
„… Megbeszéltük, hogy egy-egy utcáért, annak védelméért, biztonságáért, ki lesz a felelős. A hosszú utcákban két személyt bíztunk meg. Ez a munka RIADÓLÁNC elvén működik. A lényege: aki idegent, gyanús külsejű személyt lát az utcában, az telefonon értesíti a szomszédját, az pedig a következőt és így tovább, láncreakció szerűen végezzük a figyelmeztetést, figyelem felkeltést. Ez a riadó segített nekem is egy alkalommal. … az utca elején lakó klubtársam vette észre, hogy házalók járják az utcát. Azonnal felhívott telefonon és figyelmeztetett a veszélyre. Én gyorsan bezártam a kaput, és csak a nagy kiabálásra mentem ki. Két férfit és egy nőt láttam nagy táskákkal, akik mindenáron be akartak jönni az udvarba, de látva, hogy a kapu zárva, haragosak lettek, és csak annyit kértek, hogy megpihenhessenek az előszobában, és egy pohár vizet ihassanak. Azt mondtam válaszul, hogy szívesen adok egy pohár vizet, de be nem engedhetem, mert a férjem alszik a szobában, és ha meglátja, hogy idegent engedtem be, igencsak mérges lesz. Valószínű a „férfi” szó gondolkodóba ejtette, hirtelen megváltozott az előbbi kérésük. Már nem akartak bejönni, már nem voltak szomjasak, csak ágyneműt kínáltak nagy hévvel. Meg kell jegyeznem: egyedül élek, nincs férfi a háznál, de talán ez a kis füllentés nem bűn, ha a biztonság érdekében tesszük.”
A további sikerek érdekében és a program hatékony folytatása miatt a Bűnmegelőzési Osztály 2011. november 16-án 10 órától szakmai konzultációt szervezett a Főkapitányság Színháztermében. A konzultáción mintegy 70 idős bűnmegelőzési kortárssegítő vett részt, akik közül többen személyes tapasztalataikról is előadást tartottak. A szakemberek pedig aktuális ismeretekkel látták el a résztvevőket és beszámoltak azokról a konkrét esetekről, amikor a kortárssegítők jelzésének köszönhetően hiúsult meg bűncselekmény, vagy érkezett gyanús személyekkel kapcsolatos bejelentés. A következő év elején folytatódik az program bővítése új kortárssegítők bevonásával.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Március 19. 07:58, szerda | Helyi
Erdő Péter kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által meggyilkolt vértanú pap boldoggá avatását
Erdő Péter bíboros, esztergom-budapesti érsek kezdeményezte Ervin Gábor, a nyilasok által 1944-ben meggyilkolt katolikus pap, embermentő boldoggá avatását vértanúság címén.
2025. Május 02. 09:50, péntek | Sport
MOL Magyar Kupa - Hétfőn indul a jegyértékesítés a fináléra
Hétfőn 10 órától kezdődik a jegyértékesítés a labdarúgó MOL Magyar Kupa május 14-i fináléjára, amelyben a tavalyi évhez hasonlóan a Ferencváros és a címvédő Paks találkozik a Puskás Arénában.
2025. Május 02. 09:50, péntek | Belföld
Agrometeorológia: nagy szükség lenne a májusi esőre
Az Alföldön és a Kisalföldön nagy területen száraz a talaj, ezért rendkívül nehezen kel a vetés; a jövő hét elején ugyan a lehűlés mellett érkezik több-kevesebb csapadék, de területi eloszlása ismét egyenetlennek ígérkezik
2025. Május 02. 09:49, péntek | Belföld
Idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat
Gyarapodott a hazai kutyabarát strandok száma: tíz éve csak 8, idén már 21 kutyabarát strand és fürdetőhely várja országszerte a kutyásokat, ami jól mutatja a kutyabarát helyek iránti igény jelentős növekedését