Hírek
2022. November 23. 13:16, szerda | Belföld
Miért bordázzák be helyenként az aszfaltot?

Biztosan felfigyelt már arra, hogy helyenként furcsa bevágások vannak az útburkolatban, főként autópályán. Tudja, hogy mi célt szolgál ez az eljárás?
Az autópályák többségét fenntartó MKIF Zrt. közösségi oldalán leírja a választ annak kapcsán, hogy az M1-es autópálya Hegyeshalom felé vezető oldalán Tatabánya térségében az elmúlt időszakban rendszeresen nagy anyagi kárral és személyi sérüléssel járó balesetek történtek, ezt megelőzendő szakaszosan burkolati hézagvágásokat végeztek..
Az útburkolatra érkező csapadékvíz bizonyos esetekben csak lassan tud lefolyni a burkolatról és így „vízfilm” alakul ki. Ha erre nagy sebességgel érkezik az autós és esetleg már nem megfelelő profilmélységű gumi van az autón, akkor „felúszás” következhet be.
Ez az Aquaplaning jelenség ami az autót irányíthatatlanná teszi, kb mintha jégre mentünk volna.
Ezért speciális gépekkel burkolati hézagvágást végeztek. Ez a grooving,így a vízfilmre érkező gumiabroncs alól a víz gyorsan ki tud térni, így megakadályozza a felúszást és a baleset kialakulását.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Február 06. 07:47, csütörtök | Belföld
NAV: egyre népszerűbb az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás
Egyre népszerűbb az Online Nyomtatványkitöltő Alkalmazás (ONYA), amelyen keresztül tavaly több mint 1,2 millió beadvány érkezett, míg 2023-ban 770 ezer - közölte a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) szerdán az MTI-vel.
2025. Február 05. 07:45, szerda | Belföld
Energiaügyi Minisztérium: több mint 10 ezer kifizetésnél tart a Napenergia Plusz Program
A Napenergia Plusz Programban nyertes családok száma mára meghaladta a 21 ezret és felüknek már utaltak is a támogatásból - közölte az Energiaügyi Minisztérium (EM) kedden a Facebook oldalán.
2025. Február 05. 07:44, szerda | Belföld
Tűz volt a Puskás Arénában
Tűz ütött ki a Puskás Arénában, a hatodik emeleten két légtechnikai berendezés égett - tájékoztatta a Fővárosi Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivő-helyettese kedden este az MTI-t.
2025. Február 05. 07:41, szerda | Belföld
Orbán Viktor: kibővül az otthonfelújítási program úgy, hogy a nyugdíjasok is felvehessék
Van egy vidéki otthonfelújítási program családosoknak, ötezernél kisebb településeken. Ezt ki fogjuk bővíteni, úgy, hogy a nyugdíjasok is felvehessék -